آموزش کار با فایل های Ai در ویندوز

زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
میرعظیمی
دوشنبه، 15 فروردین
71
آموزش کار با فایل های Ai در ویندوز

آموزش کار با فایل های وکتور در برنامه Adobe Illustrator

در این پست برای طراحان عزیز که با این واژه یعنی “فایل وکتور”  برخورد میکنند خواهیم گفت که این فایل ها چگونه ذخیره می شوند و چگونه میتوان آن ها را به صورت لایه باز ادیت کرد.


فایل وکتور چیست ؟

این فایل ها اکثرا با فرمت های EPS,ai,wmf,و… یافت می شوند. ویژگی های مهم این فایل ها رو در زیر برای شما می نویسم :

  1. زوم بر روی این فایل ها بدون افت کیفیت خواهد بود.
  2. تغییر ابعاد و بزرگ کردن آن ها نیز بدون افت کیفیت است.
  3. قابل تغییر توسط نرم افزار های corel و Illustrator

چگونه می توان از وکتور ها استفاده کرد؟

دوستان وکتور ها را میتوان در برنامه فتوشاپ باز کرد و از آن استفاده کرد ولی در فتوشاپ به صورت لایه باز نخواهند بود. برای همین اگر قصد حذف یک قسمت از این فایل ها را دارید و یا می خواهید که بک گراند این فایل رو حذف کنید میتونید این فایل ها رو توسط نرم افزار Adobe Illustrator باز کرده و از منوی بالا Window>>Layers را انتخاب کنید. تا پنل لایه ها برای شما باز شود. مطابق تصویر زیر:


حال می توانید با کلیک روی مثلث های کوچک زیر لایه ها را باز کرد و هرکدام مد نظرتان نیست را مخفی کنید.

نکته: همانطور که در تصویر بالا میبینید لایه بک گراند دارای قفل هست و نمیتوان آن را حذف کرد،  برای همین باید روی آن قفل کلیک کنید تا باز شود و اگر خواستید حذف یا روی علامت چشم کلیک کنید تا مخفی گردد.

نحوه ذخیره فایل وکتور

بعد از انجام تغییرات لازم و برای این که در بقیه مراحل طراحی از این فایل وکتور در فتوشاپ استفاده کنید، به منوی فایل رفته و save as را بزنید و آن را با فرمت EPS یا Ai ذخیره کنید تا به راحتی با فتوشاپ باز کنید. موقع باز کردن این فایل ها در فتوشاپ از شما رزولیشن خواسته می شود که اگر برای طراحی های از قبیل پوستر A3 یا کارت ویزیت میخواهید از این وکتور استفاده کنید ما پیشنهاد میکنیم روی 300DPI قرار دهید.

منبعدیدگاه شما