فایل های PSD چیست و چه تفاوتی با فایل های PSB دارد؟

زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
میرعظیمی
دوشنبه، 15 فروردین
124
فایل های PSD چیست و چه تفاوتی با فایل های PSB دارد؟

فایل های PSD چیست و چه تفاوتی با فایل های PSB دارد؟فرمت پیش فرض ذخیره فایل در نرم افزار فتوشاپ PSD می‌باشد، فایل های PSD در کلیه نسخه های نرم افزار فتوشاپ از ابتدا تا کنون قابل اجرا هستند و فرقی نمی‌کند که شما یک فایل را در چه نسخه ای از فتوشاپ ذخیره کرده اید ، با هر ورژنی از فتوشاپ شما میتوانید فایل خود را باز کرده و از آن استفاده کنید.

همچنین شما میتوانید از فایل PSD در سایر نرم افزار های مولتی مدیا کمپانی ادوبی مانند، ایلوستریتور ،این دیزاین، پریمایر ، افتر افکت و … با حفظ ویژگیهای فایل PSD استفاده کنید که به دلیل ذخیره فایل های PSD  به صورت لایه باز امکانات فراوانی را در سایر نرم افزار ها به شما هدیه می‌کند.

یکی از بزرگ ترین ویژگی فایل های PSD امکان ذخیره فایل به صورت لایه باز میباشد . این که لایه چیست جزو ابتدایی ترین مفاهیم مرتب با فتوشاپ میباشد ، اما به بیان همین مقدار بسنده می‌کنیم که در یک فایل لایه باز شما می‌توانید اجزا مختلف تصویر را جابجا کرده و در آن ها تغییر ایجاد کنید.

اما PSB چیست ؟

PSB یک فرمت عکس است که در نرم افزار فتوشاپ مورد استفاده قرار می‌گیرد. فایل های PSB همانند فایل های PSD امکان ذخیره به صورت لایه باز را دارند با این تفاوت که ابعاد تصاویری که در آن ها می‌تواند ذخیره شود بسیار بزرگ تر می‌باشد.

حداکثر ابعادی که یک فایل PSD می‌تواند در خود ذخیره کند 30,000 در 30,000 پیکسل می‌باشد ، این در صورتی است که فرمت PSB امکان ذخیره فایل هایی با ابعاد بزرگ تر از این مقدار را دارد.

عموما زمانی که شما بر روی یک فایل با ابعادی بیشتر از مقدار ذکر شده کار می‌کنید، نرم افزار فتوشاپ به صورت خودکار در زمان ذخیره، فرمت فایل ذخیره شده را تغییر میدهد و فایل شما را با فرمت PSB ذخیره سازی می‌کند .

امکان باز کردن فرمت PSB در کلیه نسخه های فتوشاپ سری CS مثل فتوشاپ CS6 و نسخه های بالاتر آن وجود دارد ، اما در نسخه های قدیمی این امکان وجود نداشت هاست و از این فرمت تصویری پشتیبانی نمی‌کنند.

برای استفاده از فایل های PSB در سایر نرم افزار ها میتوان از آن خروجی TIFF گرفت و به سادگی در سایر نرم افزار ها مانند ایلوستریتور یا کورل دراو و …. از آن استفاده کرد.

به جز نرم افزار فتوشاپ که امکان اجرای این فرمت تصویری را دارد ، نرم افزاری با نام Windows File Viewer نیز امکان مشاهده این فرمت فایل را به شما میدهد.


منبعدیدگاه شما